ЧРЕЗ СТРУКТУРНИТЕ ФОНДОВЕ ДА СЪЗДАВАМЕ НОВИ РАБОТНИ МЕСТА

 

Структурните фондове на Европейския съюз да се използват по-гъвкаво по време на криза, предложи българският евродепутат Евгени Кирилов. Негов доклад по собствена инициатива, бе разгледан в пленарно заседание на Европейския парламент.

В документа се подчертава значимостта на политиката на сближаване на Европейския съюз за преодоляване на последиците от настоящата икономическа криза. Предлагат се промени, които имат за цел да се ускори инвестирането на национално и регионално ниво, чрез опростяване на достъпа до плащания. По този начин ще бъдат подкрепени хората, които са най-засегнати от кризата; ще се облекчи и финансирането на микро, малки и средни предприятия.

Друга идея, развита в доклада на българския представител е възможността за увеличаване на авансовите плащания и въвеждането на по-гъвкави схеми за отчитане на разходите, с цел да се осигурят финансови средства на ранен етап от изпълнението на проектите и по този начин се намали нуждата от банкови заеми. По този начин ще се стимулира и ускори осъществяването на регионалната политика в областта на инфраструктурата, енергетиката и околната среда.

 „Тези мерки наистина са ни необходими сега, когато се нуждаем от адекватен отговор на икономическата криза, от инвестиране в реалната икономика, от съхраняване и създаване на работни места и от насърчаване на предприемачеството. Предложенията за опростяване на правилата са отдавна желани и чакани от ползвателите на еврофондовете и са в отговор на препоръки от наша страна и от страна на Европейската сметна палата” – с тези думи евродепутатът представи доклада си.

Той обърна внимание на възможността банките и финансовите институции изцяло да използват предоставените им механизми за подкрепа на отпускането на заеми за икономиката и за осъществяване на "ключови намаления на лихвените проценти на кредитополучателите". Призова още, държавите членки, регионалните и местни власти да гарантират своя финансов принос, както се изисква от правилата за съфинансиране, така че предвидените от структурните фондове средства да бъдат напълно оползотворени.

Основен акцент в доклада е идеята държавите членки да пристъпят към широко използване на структурните фондове с цел да се гарантира създаването на работни места, като се насърчават малките и средни предприятия, предприемачеството и професионалното обучение.

Докладът на българският представител в Евпопейския парламент насочи вниманието на депутатите към проблемите за достъпа до средства по финансовите инструменти JESSICA (предназначен за градовете), JASMINE (за микрокредити) и JEREMIE (за микро, малки и средни предприятия), който трябва да бъде опростен и подобрен с цел да се стимулира по-честото им използване.

 

НАДЕЖДА АЛЕКСАНДРОВА